Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Jak na to? arrow Jak napomoci lepšímu otevírání padáku 1/2
Jak napomoci lepšímu otevírání padáku 1/2 PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 07. 09. 2006 (9157x shlédnuto)

Otevírání padákuScott Miller, únor 2006
Photos of Jeff Gladish, photos: Maras Leirat

Způsob, jakým se otevírá padák, je ovlivněn mnoha faktory. Mezi ty důležitější patří typ padáku a způsob jeho balení, nicméně pozice těla hraje neméně důležitou roli.

Jako studenti jsme se učili otevírat padáky v základní, stabilní pozici, přičemž většina z nás již této dovednosti nadále nevěnovala příliš pozornosti. Bohužel, někteří si osvojili špatné návyky, které mají negativní dopady na způsob otevírání padáku.

I po tisíci skocích jsou někteří lidé překvapeni zjištěním, jak výrazně se zlepšilo jejich otvírání při pár malých změnách jejich pozice těla během otevírání.

Tento článek je o otevírání padáku - tedy jedné z nejdůležitějších věcí během každého seskoku. Není špatný nápad, nacvičit níže uvedené praktiky nejprve na zemi. Můžete si dokonce skočit sólo a nacvičit si vše několikrát nanečisto, než dojde na skutečné otevírání.

Je důležité, aby pokud ještě nejste licencovaní skydiveři nebo jste získali áčko teprve před nedávnem, prodiskutovali tento článek se svým instruktorem před tím, než začnete cokoliv z něj zkoušet. Váš instuktor možná bude chtít, abyste pracovali na důležitějších dovednostech, jako třeba získávání povědomí o výšce, stability ve volném pádu apod. dříve, než začnete přidávat cokoliv nového do procedur při otevírání padáku.

Odbrzděte

Rychlost, jakou padáte při otevírání padáku má zásadní vliv na síly vznikající při otevírání. Pokud vaše rychlost roste, rostou i tyto síly.

Většina dnešních padáků je navržena na poměrně pomalé otevírání a některé ani nebudou ovlivněny trochu vyšší rychlostí při otevírání. Někteří skokané dokonce zjistili, že se jejich padák otevírá lépe, když padají o něco rychleji. Tohle byste ale neměli považovat za samozřejmost.

Otevírání padáku obr. 1Vyšší rychlost nemusí způsobit tvrdší otevření, pokud je vše ostatní v pořádku, ale nutno podotknout, že při těchto rychlostech mají byť malé nedostatky tendenci mít značný vliv na další průběh otevírání. Stačí, abyste spěchali při balení a jen nedbale nalistovali padák, nebo aby se padák začal při otevírání stáčet ze směru a vyšší rychlost může v těchto případech znamenat rozdíl mezi poněkud neklidným otevíráním a nebo ránou, kterou tvrdě pocítíte.

Zpomalením před otevřením získáte větší “prostor pro chybu” a zmírníte efekty, které mohou mít další faktory na vaše otevření. Odbrždění přebytečné rychlosti může být obzvláště užitečné tehdy, když se vám padák otevírá často a nebo i jen příležitostně rychleji, než byste rádi.

Při vertikálních nebo “freeflyových” pozicích, jako po hlavě nebo v sedu, získáte mnohem vyšší rychlost, než v prsní poloze. Při těchto skocích je “zplacatění” se a zpomalení ještě důležitější. Jak začátečníci, tak zkušení freeflyisté by na toto měli myslet, když plánují seskok. Dokonce i když se nevěnujete freefly, ale na konci seskoku trekujete v poloze břichem k zemi, a proto byste měli před otevřením padáku zastavit a zpomalit.

Abyste “vyplavali” z tracku, roztáhněte ruce i nohy a lehce sudujte tak, jak je uvedeno na obrázku 1. To pomůže se zbavit přebytečné rychlosti. Držte sudovací polohu s roztaženýma rukama a nohama během odmávání, zatímco se dívate po ostatních skokanech. Jakmile odmáváte a začnete otevírat, prohnětě se zpět do normální pozice. Pokud to uděláte správně, nezabere to moc času a celý proces se stane rutinní součástí vašeho odmávání.

Kam se díváte?

Otevírání padáku obr. 2Zamyslete se kam se díváte když berete do ruky výtažný padáček. Pokud skáčete s kamerou, podívejte se na některá otevírání na záběrech. Co je na nich vidět? Koukáte se nahoru na horizont nebo dolů na zem pod vámi? Koukáte se dozadu, když chcete uchopit výtažný padáček? Ohlížíte se za ním po jeho odhození?

Starší padákové komplety používaly pružinový výtažný padáček na hlavním padáku, který byl aktivován vytržením uvolňovače. Ještě v pozdních devadesátých letech byl tento systém používán na většině studentských padáků. My, kteří jsme začínali skákat na těchto systémech, jsme se naučili dívat se na kliku před tím, než jsme ji uchopili. Rovněž jsme se dívali přes rameno, co se děje po vytažení kliky. Tím, že jsme se podívali přes rameno jsme změnili obtékání vzduchu za našimi zády a umožnili odskočení výtažného padáčku v případě, kdy zůstal přisátý “na zádech” (což nebylo u “gaučáků” neobvyklé).

Většina skokanů používá při otevírání systém ručního odhození výtažného padáčku a toto začíná být standartem již i u studentů. Někteří zkušení skokané stále mají zvyk koukat po výtažném padáčku, když ho chějí uchopit a ohlížet se za ním po odhození. Bohužel je skoro nemožné se ohlížet přes rameno a současně udržet obě ramena na stejné úrovni. Ohlížením se přes rameno rovněž nakloníte postroj na jednu stranu (viz obrázek dva).

Velké a “hodné” padáky nejsou až tak ovlivněny výše uvedenými faktory, nicméně u menších sportovních padáků byste měli rozhodně držet ramena v jedné úrovni. Pokud jsou ramena či postroj nakloněny na jednu stranu, může to vést k otevření mimo směr, závitům, případně tvrdému otevření.

Většina lidí má výtažné padáčky umístěné v kapsičce na spodku obalu, takže dívat se po nich je zbytečné. Dokonce u výtažných padáčku umístěných v nožním popruhu pravděpodobně neuvidítě během volného pádu pucku až tak snadno. Jelikož jsou tyto padáčky vyhazovány do prostoru vedle vašeho těla, není až tak nutné se za nimi pokaždé dívat.

Otevírání padáku obr. 3Někteří lidé mají zvyk dívat se při otevírání přímo dolů. To je může naklonit lehce po hlavě, čímž se zvýší jejich rychlost. Důsledkem tohoto počínání jsou vyšší síly vznikající při otevírání padáku, a tyto jsou rozloženy především na ramena v okamžiku napnutí šňůr. Jakmile padák parašutistu “posadí”, vyhodí jeho nohy až před tělo, což ještě umocní efekt tvrdšího otevření.

Místo dívání se po padáčku nebo přímo dolů, zkuste trochu zvednout hlavu a během nahmatávání padáčku se dívat na horizont. To vás uvede do pozice hlavou mírně nahoru. Síly během otevírání budou rozloženy níže do postroje a nebudou koncentrovány na ramena. Díváním se na horizont rovněž udržujete ramena a postroj v rovině během otevírání.

Otevírání padáku obr. 4 Po hození padáčku dejte paže zpět do neutrální pozice a myslete na to, abyste v momentě, kdy kontejner opouští postroj, udrželi ramena na stejné úrovni (viz obrázek 4). Můžete rovněž lehce protlačit pánev a mírně pokrčit kolena, jakobyste mírně couvali. To udrží vaši hlavu a horní polovinu těla o něco výš. Dříve se skokané během otvírání jakoby napřímili. To funguje, pokud to provedete správně, ale pokud se napřímíte více než je vhodné nebo příliš brzy, podstupujete riziko zvýšení pádové rychlosti a nebo ztráty stability. Proto jednoduše zvedněte hlavu, dívejte se na horizont, trochu se prohněte a uvolněte nohy, což vás rovněž napřímí, ale bez rizika, že tento pohyb přeženete.

Někteří kameramani, kteří nosí kamery na boku jejich přilby si myslí, že je nutné držet při otvírání hlavu dole, aby kameru uchránili od případného úderu volnými konci. To ale připadá v úvahu spíše v případech, kdy máte úzká ramena a nebo nosíte hodně utažený prsní popruh, kdy je mezi volnými konci méně prostoru. Ke snížení tohoto rizika je nejlépe mít kameru, pokud je namontována z boku, co nejmenší, aerodynamickou (zaoblenou) a s co nejméně možnými body na zachycení čehokoliv. Pokud jste přesvědčeni, že musíte mít bradu dole, tak se při otevírání pořádně prohněte, zakopněte mírně nohy, držte ramena výše než boky a mějte je v jedné rovině.




  Napište první komentář
RSS komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >